1,169 بازدید دانلود فیلم
دانلود آهنگ (MP3) اشتراک گذاری

موسیقی متن خارق العاده فیلم مالنا – Malèna اثری ماندگار از اِنیو موریکونه -Ennio Morricone

موسیقی متن خارق العاده فیلم مالنا – Malèna

اثری ماندگار از اِنیو موریکونه -Ennio Morricone

فیلم مالنا (Malena) فیلمی ایتالیایی 🇮🇹 به کارگردانی جوزپه تورناتوره – Giuseppe Tornatore با بازی مونیکا بلوچی – Monica Bellucci محصول سال ۲۰۰۰ بر اساس داستانی از لوچانو وینچنزونی – Luciano Vincenzoni است. این فیلم در سیسیل – Sicilia بزرگ‌ترین جزیره در دریای مدیترانه فیلمبرداری شده‌ است …

 

خلاصه ای از فیلم :

مالنا – Malèna (مونیکا بلوچی – Monica Bellucci) از راه میرسد و آموروسو رِناتو – Renato Amoroso برای اولین بار با ماِلنا روبرو می شود. مالنا نمونه ی یک زن سیسیلی Sicilia (زادگاه تورناتوره)، پاک و معصوم با چهره ای زیبا چون دُری گرانبها, با اندامی زیباتر خرامان ,روانه شهر است. رفتار مالنا در جای خود قابل تأمل است.

متین, باوقار, سر به زیر و غم نهانی که در چهره مالِنا دیده میشود, حاکی از افسردگی او و دردهای بیشماری است که در دل دارد و سکوت پرمعنای مالنا هزاران حرف ناگفته دارد. رناتو در همین مواجهه اول چنان شیفته او میشود که عشق و هوس با هم در او بیدار میشود.

 

***********************************************************

رِناتو میداند حرفهایی که مردم میزنند اصلا صحت ندارد و به همین دلیل بیشتر عذاب میکشد. در واقع رناتو هم به نوعی در عذاب کشیدن با مالنا سهیم است.

صحبتها در مورد رابطه مالنا با یک دندانپزشک است و گناه مالنای بیچاره این ست که فقط یکبار بخاطر پُرکردن دندان نزد او رفته است. زنها پا را فراتر هم میگذارند و میگویند : "مالنا کلا فاحشه بدنیا آمده" و طبق معمول برای توجیه کارهای کثیف خود از مذهب هم به نحو اَحسن استفاده میکنند و میگویند : "صدای مردم صدای خداست".

رناتو ناگزیر به خانه خدا پناه میبرد •✞_✞• 🙌🙏 تا برای حمایت از مالِنا در برابر مردم شهر از خُدا مَدد جوید و با یک مجسمه قِدیس عهد و پیمان میبندد که در مقابل حمایت از مالنا برایش هر روز شمع روشن کند(دنیای پاک و ساده یک نوجوان). (ولی در آخر , رِناتوی نوجوان در هنگامه شب تار از دریچه ی حقیقت بین خودش شاهد مقاومت یک زن (مالنا) و اِلتماسش برای حق الزحمه دادگاه در برابر وکیل کثیف است.

در اصل وکیل، دادگاه را به نفع امیال حیوانی خودش تمام کرد. مالنا به ناچار و به زور مورد تجاوز یکی دیگر از محترمین شهر قرار میگیرد و رناتوی بیچاره آنقدر حرص میخورد تا از بالای درخت سقوط میکند و جسما و روحا شکسته می شود و با دستی شکسته به سراغ مجسمه قدیسی میرود که حمایت مالنا را از او درخواست کرده بود و با شکستن دست قِدیس تلافی شکستگی دستش را در می آورد و به شکست مَذهب در برابر اَفکار شیطانی 😈 هم معنا میبخشد.

رناتو در دل مالنا را که عشق اوست 🙇🖤 می بخشد چون مُعتقد است اینکار را به اِجبار انجام داده است. )

در همین نما کلیسا را که خالیست می بینیم و فقط چند پیرزن که عمرشان به سر رسیده است داخل کلیسا می باشند و این نشان دهنده سست بودن ایمان و اعتقادات مردم شهر است.

 

مالِنا – Malèna از فقر و گرسنگی به ستوه آمده بود و به همین دلیل مجبور میشود سراغ مردی برود که برایش غذا میاورد و از مرد میخواهد که پول غذا را بعداً به او بپردازد, ولی آن مرد به او پیشنهاد تن فروشی آن هم در پایین ترین سطح جامعه میدهد. در همین حین هواپیماها شهر را بمباران میکنند و پدر پیر مالنا زیر آوار میمیرد و غمی جدید به غمهای بی شمار این زن اضافه میشود. در مراسم ختم پدر مالنا, مردان شهر ب جای تسلیت هر کدام به مالنا پیشنهاد میدهند که با او رابطه داشته باشد. رناتوی جوان که می خواهد با یک بار بوسیدن صورت مالنا 💋 در غمش شریک شود ولی مردان هوس باز شهر, لذت اینکار را هم از او می گیرند.

 وقتی مالنا به وسط شهر میرسد و سیگاری بر لب میگذارد تا رسما اعلام فاحشگی کند چندین دست برای روشن کردن آتش سیگار او دراز میشود.

چرا این دستها هیچ وقت برای کمک به مالنا دراز نشدند؟ 😭

 

با ورود ارتش نازی ها به شهر, مالنا و ارازل و اوباش های شهر با سربازان نازی رابطه پیدا میکنند و این اِقتضای زمان است, با کسی باش که قدرت را در دست دارد!

و این دستاویز دیگریست برای زنان شهر که یک اِتهام جدید برای انتقام از مالنا پیدا کرده اند (خیانت به کشور).

رناتو که دیگر طاقتش تمام شده از هوش میرود.

او عِشقش را فنا شده می بیند و درمانهای عجیب و خُرافاتی مادر هم فایده ای ندارد و توصیه پدر کارسازتر است و رناتو اولین تجربه جنسیش را زمانی تجربه میکند که جنگ با شکست ایتالیا و متحدین در حال پایان یافتن است.

با ورود ارتش متفقین و خروج نازی ها اولین اولویت مردم شهر گرفتن انتقام است و مالنا در راس خائِنین به کشور قرار دارد و این ماموریت را زنهای حسود شهر به خوبی اجرا میکنند و عقده های چندین ساله خودشان را به شدت بر سر مالنا خالی میکنند و رناتو فقط میتواند شاهد زنده بودن و خروج مالنا از شهر به سمت مسینا – Messina, Italy باشد.

****************************************************************

مدتی بعد …

رناتو آموروسو دیگر بزرگ شده است, شلوار بلند پوشیده و با دختری راه میرود و کلاهی بر سرش دارد و وارد دوران جوانی شده است.

همه بعد از گذشت چند سال از جنگ شادمان و خوشحال هستند. شرایط جامعه بهبود پیدا کرده و اوضاع بهتر به نظر میرسد.

با پایان جنگ به نظر میرسد حَتی تفکر مردم شهر هم ترمیم شده است.

مردها و زنها وسط شهر جمع شده اند, ولی لحظاتی بعد همه مات و مبهوت به ورودی شهر خیره میمانند. مالنا و نینو – nino بعد از مدت زیادی به شهر خودشان برمیگردند در حالیکه آثار جراحت و بیماری در مالِنا مشهود است و همچنان با سکوت مُطلق و سر به زیر از میان مردم بهت زده عبور میکنند.

رِناتو خیلی خوشحال است که توانسته است بالاخره برای عشقش مثمر ثمر واقع بشود.

سکانس پایانی فیلم : مالنا در بازارچه و زنان حسود, همان زن هایی که با فجیع ترین شکل ممکن او را از شهر بیرون کردند.

مالنا برای خرید آمده است و با ورود مالنا سکوتی معنادار بازار را فراگرفته است ولی تمامی زنها به یکباره به مالنا خوش آمد میگویند گویی که به اشتباهات خود پی برده اند و عذاب وجدان آنها را آزار میداده است, هر کدام تلاش میکنند رضایت مالنا را جلب کنند و در اینجا بزرگواری و انسانیت چهره واقعی خودش را نشان می دهد و انسانیت به معنای مطلق را میبینیم. مالنا بزرگوارانه و بدون کینه ای در دل میبخشد و این کمال انسانیت است. 😢
مالنا به سمت خانه اش میرود و میوه ها از دستانش رها میشود 🍇🏹 و به زمین میریزد و رِناتو که همیشه در تعقیب مالناست اینبار برای کمک به مالنا دِرنگ نمیکند و برای مالنا آرزوی موفقیت میکند …

و در نهایت جمله معروف رناتو آموروسو (Giuseppe Sulfaro) بار معنایی فیلم را دو چندان میکند :
«زمان گذشت و زنهای بسیاری رو دوست داشتم و هنگامی که اونها رو در آغوش میگرفتم از من میپرسیدند : که آیا آنها را فراموش نخواهم کرد? می گفتم : آری فراموش خواهم کرد.

اما تنها کسی که هیچ وقت او را فراموش نخواهم کرد, کسی بود که هرگز نپرسید». منظور (مالِنا – Malèna) ✨💖

♪, ♩ ♪, ♩ ♪, ♩ ♪, ♩ ♪, ♩ ♪, ♩ ♪, ♩ ♪, ♩ ♪, ♩ ♪, ♩ ♪, ♩ ♪, ♩ ♪, ♩ ♪, ♩ ♪, ♩ ♪, ♩ ♪, ♩ ♪, ♩ ♪, ♩ ♪, ♩ ♪, ♩ ♪, ♩ ♪, ♩ ♪, ♩ ♪, ♩ ♪, ♩

ویدئوهای مرتبط:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.